...a pak si dáme oběd, jo?

Stravovat se máme pravidelně, to víme. Někdo je na tom ale tak, že v poledne MUSÍ něco sníst. Před tím je samozřejmě třeba dát si dopolední svačinku. A pak nevíte, kdy se vrátíte, takže potřebujete i odpolední svačinu... Takže prostě MUSÍTE dobře plánovat. Protože kdo bývá připraven, nebývá zaskočen. Proto Vám dnes Dorota poví, jak se chystá na vejlet.

A že se chystá, to se ví! Když byly děti malý, vozila jsem s sebou i náhradní oblečení, poté co jsme jednou na Jizeře promokli celá rodina durch. A protože hladová ženská je horší, než hladovej chlap, jsme zvyklí plánovat, kdy co kde budeme jíst. Většinou si na dovolených dáváme jedno pořádný jídlo denně někde “u stolu”, ale svačiny a druhé jídlo řešíme povětšinou již doma/v kempu/na hotelu a pak nám stačí najít si místo na posezení. Město není problém, tam vždycky něco najdete a pak zbývá zerowasterům řešit jen co nejmenší odpad (čili hranolky u stánku chcete do své krabičky, že). A na výšlapy do přírody taháme krabičky.

Na pití používáme lahve Tupperware (jo, tuhle značku tady budu zmiňovat hodně). Máme jich několik velikostí, ta nejmenší má objem 300 ml a je ideální do kabelky, dokonce i do menší cross-body taštičky se vejde. Taky se snadno doplňuje na veřejných místech, snadno se vejde pod kohoutek, nebo do pítka. Děti mají větší - půllitrové - do školy a ty největší o objemu 750ml máme čtyři a bereme je na celodenní výlety a do auta na delší cesty. Lahve jsou opravdu kvalitní, dají se dokoupit uzávěry, dobře se myjí. Používáme je i na dovolených, každý večer je vypláchnu, nechám vykapat a úplně v pohodě vydrží tuhle základní údržbu i dva týdny. Ale nedáváme do nich žádné šťávy, ani džusy, jen vodu - max. mátu, nebo kousek citronu.

Asi je jasný, že na kafe a čaj máme klasický termosky, buď z Tescomy, nebo z Ikea. Jen se držím pravidla, že na kafe je jiná termoska, než na čaje (mimochodem na kafe je ta zelená). Používáme je i v létě, pokud někam jedeme autem - ráno do nich dám ledovou vodu a přes den, když dojde voda v lahvi, v autě si doplníme z termosky chladnou, čerstvou vodu.

Na cesty autem mám nejradši lahev Tupperware s víčkem s odklopnou částí na pítko. Při řízení nemusím řešit šroubování a je super snadný jí otevřít a zavřít při pití. Na kafe nebo čaj se mi zas osvědčil termohrnek z Tescomy, opět je snadný se během řízení obsloužit a napít (jediný, co mi vadí, že Focus má neprakticky řešený otvory na láhve, ale snad to do našeho příštího pořízení rodinného vozu Fordi zlepšej, možná bych jim to měla napsat….).

Na jídlo používáme krabičky Tupperware. Jo, jsou nejlepší, opravdu drží, dobře se myjí a jsou lehké. Máme svačinové sety, kde jsou tři velikost “dvoukřídlých” krabiček a děti  v nich nosí hlavně do školy sváču. Na výlety používáme i klasické krabičky s víčkem. Dávám do nich nakrájené ovoce, zeleniny, oříšky, nebo i balíček sušenek (nejsou pak z batohu na drobečky) nebo do nich pár sušenek nebo křupek odsypu. Super jsou i na nákup - stačí opláchnout, otřít a do vyprázdněné misky můžete nakoupit na trhu nějakou místní dobrotu.

Nadšená jsem z velkých skládacích misek (na obrázku výše vlevo nahoře), které se dají složit do úzkého disku a v případě potřeby z nich uděláte dost hlubokou mísu i na polívku. Ty, co mám jsou taky z Tupperware, bohužel už je ale nedělají. A tím se dostávám k “festivalovému” setu. Skládá se z misky na jídlo, příboru, brčka na pití a hrnečku - na kafe, polívku, ale už jsem do něj kupovala i zmrzku :-) Hrneček nosím buď tenhle plastový z Tupperware, protože je s víčkem, nebo nerezový ze Sportisima. Jinak s sebou samozřejmě nosím vždycky lahev na vodu.

  

A pak máme ještě v autě “záchranný balíček”, kde je pár plastových příborů, co jsme kdysi někde nabrali.

S tímhle vším jsem spokojená a naprosto bez problémů s tím fungujeme. A proč používáme plasty a ne něco jiného? Nějak nevím co. Sklo je hrozně těžký a už jsem pár misek rozbila. A nerezový piksly jsou sice krásný, praktický a ekozero, ale jsou dost drahý. Teda - pokud bych si teď něco na svačiny pořizovala, tak bych kombinovala pár krabiček Tupperware a nějaké nerezové krabičky, třeba Made Sustained z Econea, ale my toho “tapru” máme doma z minulosti dost a je mi líto ho nepoužívat - jsou opravdu praktické a v tomhle případě musím říct, že výrobci věřím. Deklaruje, že na výrobu používá pouze primární plast a tím pádem má být materiál neškodný. Navíc jídlo většinou balím ještě do látkového ubrousku a používám je opravdu jen na svačiny, ne na skladování - na to je nejlepší sklo a o tom zase jindy.