Až se jaro zeptá

Co jsi dělal v zime? Přece stavěl kompostárium! Žížaly celou zimu chrněly, ale už brzy bude čas založit si vermikompostér. Chcete? Čtěte!

Ve starších dvou článcích si můžete přečíst, jaký jsme měli minulý rok s žížalama my. Teď je ale správný čas, připravit se na novou várku. My jsme zvolili moc pěkný - klidně řeknu designový - kousek od české, rodinné firmy Plastia. Jejich kompostéry mají třeba i holky z CzechZeroWaste, nebo blogerky v hubu EliteBlogers. Začínají se objevovat nejen v domácnostech, ale i v kancelářích. Za sebe můžu říct, že pořizovat nový, koupím jej znovu, i přes vyšší cenu. Prostě - vypadá dobře, snadno se s ním pracuje, je lehký (dá se s ním snadno hnout třeba při úklidu, atp.). Pokud byste se chtěl někdo z Ústečáků podívat, jak to vlastně vypadá, tak u nás doma, nebo v Lokále.

Jsou ale i jiné varianty - pokud pohledáte na netu, najdete spoustu dalších. Dávejte si pozor na rozměry, váhu, materiál (bude to asi plast, tak aby byl pevný a nejednalo se o nějaký “aušus), způsob stáčení “žížalího čaje” a hlavně na samotný “mechanismus” fungování - jak se přidává odpad, jak se mění “patra”, když žížaly jedno vyplní, atd.

Hodně se mi líbí i dřevěný, který vypadá taky moc pěkně, seženete jej od Kokoza - na těhle stránkách najdete spoustu dalších tipů. Nejen pro provoz kompostéru, ale i pro jeho založení. Ale i pro výrobu vlastního - ano, můžete si sami vybudovat.

Pokud ho chcete mít v bytě nebo v domě, tak máte několik možností. Dřevo, dřevěné palety, plastové krabice, plastové kyblíky,... dokonce jsem onehdá viděla i výrobu z kartonových krabic (to je asi spíš taková jednorázovka, karton samozřejmě brzy navlhne a odejde). Nebudu tady uvádět spoustu odkazů na různé tipy, možnosti - to samozřejmě zvládnete sami :-) Pokud se do toho nechcete pouštět sami, na facebooku Kokozy sledujte termíny jejich workshopů.

Kompostér lze pořídit i “komunitní” - můžete se domluvit se sousedy a koupit si větší, nebo si ho opět vybudovat - třeba ve sklepě. Jestli chcete raději najít nějaký již zaběhnutý a přispívat do něj, opět Vás odkážu na mapu Kokozy. 

A další variantou jsou kompostéry venkovní - moc pěkný jsou třeba z kamenů. Takže kdybyste se do toho chtěli pustit, držím pěsti a dejte vědět, jak se daří :-)

http://www.vermikompostovani.cz/

http://www.kompostuj.cz/

http://www.kokoza.cz/

http://www.nakompost.cz/cs/