Dneska nahlédneme

….Dorotě pod sukni. Jo, je to tak, sebrala jsem odvahu a rozhodla se světu poskytnout poučení o zero waste menstruaci. Tak jo, jdu na to.

Takže - představte si všechny ty hromady hygienických pomůcek, které za celý svůj plodný život vyprodukujete, milé ženy. Jste-li muž, pomyslete na své matky, sestry, ženy, přítelkyně, dcery, vnučky. Jsou toho řádné hromady, které většinou prosviští spalovnou. Tak žádná trága, ne, když to shoří, že? Omyl. Dámské hygienické potřeby jsou (byly) sice primárně vyráběny z přírodních materiálů - bavlna, celuloza. Problém jsou absorpční vrstvy, plasty - igelity, lepidla,.... A hlavně - na výrobu jsou používány materiály plné pesticidů, chloru, …. Takže tyhle nepěkné věci nechceme, ani když profrčí komínem spalovny, ani uložené na skládkách, ano? Navíc všechny tyhle sajrajty nepůsobí zrovna nejlépe na ženské tělo při používání. Komfort, který přináší, je vlastně jen zdánlivý a zdravotní dopady… škoda mluvit :-( Dole pod článkem najdete nějaké odkazy k tomuto tématu.

Co teda taková zodpovědná žena udělá? Hledá varianty! Co hledala a našla Dorka? Čtěte dál!

  

Prvním krokem byly vložky z bio bavlny. Bohužel v běžné drogerii je neseženete. Vyjímkou jsou intimky a long intimky z drogerie dm - privátní značka Jessa. Klasické menstruační vložky zatím nemají. Ale Dorota už do “déemka” psala, tak třeba se zamyslí. Dál si můžete zakoupit - třeba na Econea, obdobných e-shopech nebo ve “zdravých výživách” další značky. Nevýhodou je ale dost vysoká cena. Dostupné jsou v ČR především Natracare a Organyc - ty jsem zkoušela. Nutno říct, že dosud jsem používala zn. Always Sensitive Ultra, takže porovnávám s nimi - ve srovnání s nimi jsou Organyc možná ještě o něco pohodlnější. Sakum prásk - bio vložky jsou variantou lepší, než klasické vložky, ale balené jsou také, lepivé jsou taky, tudíž pro zerowastera to není varianta přijatelná. Pro holky, co používaj tampony, jsou určitě lepší možností bio tampony, pokud nechtějí přejít na jiné metody.

A mezi ty další metody patří třeba látkovky. K tomu jsem hooodně dlouho měla dost odpor (pak to skladovat a prát… jaksi se mi to eklovalo). Ale nakopla mě jedna kamarádka, která si je objednávala z e-shopu. Tak to byla pro Dorotu výzva a moje objednávka následovala ihned a to od Aluchy. Vzala jsem si jich víc typů a nestačila jsem se divit. I když si myslím, že jsem měla s mými “olvejskami” komfort, tak látkovky jsou jinej level! Maximální pohodlí, pocit sucha,.... atd. Jsou prostě lepší!  Pokud je chcete zkusit, tak opravdu nejprve po kusu a pak si přiobjednejte - každé ženě bude vyhovovat jiná délka, šířka, střih. Až si je budete pořizovat, tak hlídejte, z jakého jsou materiálu - ideálně by se mělo jednat o látky určené pro používání pro miminka, aby byla zaručena kvalita a zdravotní nezávadnost. Co se týče skladování použitých - jde to buď na mokro nebo na sucho. Na sucho je asi pohodlnější, ale je pak třeba je před praním pořádně namočit, případně předeprat. Já doporučuju na mokro - dávat je do kyblíku, mísy atp. s víkem a vložky do něj dávat do vody se solí (se sodou, s mýdlem) a po dvou dnech vodu měnit. Stačí je pak vyprat na 60 - ideální je si připravit na dobu po menses praní ručníků a vložky k nim přihodit v síťce (vaku na praní). A je lepší je následně buď prohnat sušičkou nebo přežehlit kvůli desinfekci.

Další variantou je mořská houba - na to jsem neměla odvahu, tak jsem o recenzi požádala kamarádku a tady je (ta recenze….): “Vzhledem k častým vaginálním mykózám jsem se snažila eliminovat zásah chemie na ona intimní místa. K tomu nepochybně patřily i tampony a „papírové“ vložky. Hledala jsem tedy  jinou alternativu k těmto pomůckám. Našla jsem dvě – menstruační kalíšek (o tom možná jindy) a mořskou houbu. Říkala jsem si, hmm mořská houba, to zní skvěle. Máchá a pere se v tea tree oleji, který působí antisepticky. To by vůbec nemuselo být špatné. Nastudovala jsem tedy péči o ni, vkládání i vyndávání. Dle instrukcí nic složitého. Houba se vymáchá v připraveném roztoku vody, mořské soli s kapkou tea tree oleje, vyždímá se, „zmuchlá“ a vloží. Inu. V reálu ovšem proces složitější.  I samotné vkládání byl téměř horor. Houba je sice měkká, poddajná, ale dost škrábe. Byť se vám podaří ji zmáčknout do malé kuličky, nikdy se vám ji nepodaří v tomto mini tvaru udržet, takže ji „tam“ prostě cpete. Když už byla houba uvnitř, začala jsem se děsit vyndávání. A děsila jsem se oprávněně. Má se prý měnit po cca 2-3 hodinách v prvních dnech menstruace, kdy je samozřejmě nejsilnější. Po dvou hodinách jsem se vydala na toalety. Usadila jsem se na záchod, jak píšou v návodu, zatlačila a snažila se houbu chytit. Nedařilo se. Další a další pokusy byly stále více beznadějné. Klekla jsem si tedy na bobek vedle záchodu s tím, že zatlačím víc a ono to nějak půjde. Jenže omyl!! Jak jsem si klekala, stáhla jsem vnitřní svaly, houba se zmáčkla a polovina jejího obsahu skončila na dlažbě a mě samozřejmě na rukou. No co vám budu povídat, opravdu lahůdka. Shrnu to. Zavádění horor. Vyndávání horor na druhou. Houbu jsem vyhodila, a objednala menstruační kalíšek. PS: v sadě byly houby dvě. Ta druhá mi skvěle slouží k čištění pleti a odličování. Její hrubší struktura krásně vyčistí i hlubší póry a udělá lehký peeling. A pokud trpíte na akné jako já, tato houba je skvělým pomocníkem v boji proti němu. Stačí houbu vymáchat opět v roztoku mořské soli s kapkou tea tree oleje a pleť vydrbat.”

A - tradá - na závěr král menstruace, menstruační kalíšek! OMG…. proč jsem tohle neobjevila dřív! Prostě jsem si řekla, že to zkusím. Za pět set. Já jsem stará konzerva a lakota, takže jsem se rozhoupávala chvíli, navíc potřebuju věci vidět, zjistit…. Nedělám zkrátka impulsivní nákupy. Narazila jsem v “déemku” na kalíšek MoonCup, takže jsem ho prohlédla, koupila, zkusila. Jelikož máme internet, že, najdete si v případě zájmu nějaká videa, návody, recenze a vyberete si ten nejlepší pro Vás - ideální jsou stránky kalisek.cz, najdete tady prostě vše. Určitě si ale hlídejte opět materiál, kde je kalíšek vyroben, atp. Zavádění chce trochu cviku - MoonCup je z trošku pevnějšího materiálu, takže ze začátku je třeba najít grif jak jej vkládat, kdy “pustit” protože se vkládá složený. Stopku  (některé ji nemají, mají takové očko) je třeba zkrátit - to je hodně individuální.. Kalíšek měním v těch nejsilnějších dnech třeba po třech hodinách, ale rozhodně není plný. Jinak se doporučení pohybují od 4 do 8 hodin. Co se týče čištění - při vyjmutí se vylije a vymyje vodou. Na veřejných wc si vybírám teda toalety pro invalidy, kde jsou umyvadla v kabince. A když je nejhůř, tak jej stačí očistit toaletním papírem. Jinak lze samozřejmě vzít s sebou na wc lahev s vodou. Taky jsem přemýšlela o pořízení druhého, na střídání. Kalíšek doplňuju na doma látkovými slipovkami a na delší pobyty mimo domov slipovkami Nature z “déem”. Co na závěr - s kalíškem prostě nevím, že menses mám, používám ho i na noc a těším se na dovolenou, která pro mě - konečně - nebude v době menses spíš záchodovou turistikou, než relaxem :-) ...a jsem málem zapomněla na tu svou spořivost. Spočítejte si, kolik utratíte za klasické potřeby při jedné menstruaci a porovnejte s náklady na kalíšek… asi je jasné, co je levnější, že? A pak si připočítejte vliv na Vaše zdraví a eliminaci odpadu a já doufám, že vaše rozhodnutí bude jasné :-)

Na konec ještě zmíním metodu “freebleeding” - což podle mě není úplně správný název, spíš bych volila něco jako “vědomou menstruaci” - v tomto případě je zapotřebí vnímat svoje tělo a naučit se ho ovládat tak, že vlastně žádné potřeby nepotřebujete, protože menstruační krve se zbavíte na toaletě. Samotné mi tohle moc nešlo, hlavně v silnějších dnech, ale vím, že to funguje a jde to. Ale není to pro každého. Pěkně o tom píšou tady.

Odkazy:
Články o běžných vložkách - první, druhý, třetí
YT WeefsWorld - v ČJ
YT BekkyMüller - v ČJ, pokračování
YT FemmeHead - v AJ
YT BuzzFeedYellow - v AJ