Keep smiling, darling!

Smějte se, usmívejte se, řehtejte se, tlemte se! Klidně i bez zubů, se zubama takovýma nebo makovýma. Kdybyste ten mák ale chtěli ze zubů vyčistit, použijte kartáček na zuby! Že ho máte? Fajn! A nechtěli byste jinej? Třeba větvičkovej? No tak čtěte, třeba Vám Dorota poradí…

O alternativním kartáčku jsem se dozvěděla z webu Lauren Singer. Krátce poté jsem objevila český e-shop Econea, kde právě tyto kartáčky prodávají. Při mé první objednávce z Econey jsem hlavně chtěla lufu na nádobí, ale vzala jsem rovnou 2 kartáčky Curanatura. Jeden na zkoušku sobě a druhý si na zkoušku vylosovala dcera. To bylo v únoru 2016. Od té doby jsem byla dvakrát u mojí paní zubařky a dvakrát na dentální hygieně. Výsledek? Žádný zákrok, čištění zubů na jedničku. Naposledy jsem byla na hygieně právě včera a hádejte…. Krom pochvaly za čištění mi vyšel index krvácivosti dásní 14, přitom ještě na podzim 2015 jsem měla 44. Pecka, co? Třeba ještě doplnit, že používám svojí DIY zubní pastu - o té více někdy příště, jo? Teď se podíváme na kartáčky!

 

Přestože jsem stará konzerva a svým způsobem autista, tak v některých oblastech mě fakt baví zkoušet novoty. Proto jsem v létě vyzkoušela čištění větvičkou - našla jsem totiž na netu tohle super video, pak Yoni a Siwak. Jenže Dorota je skrblík a tak vůbec, tak začala pátrat a našla na nějakém horolezeckém webu doporučení jak obstát v divé přírodě a tam právě radili, že pokud nemáte kartáček, lze použít větvičku např. smrku. Takže jsem si řekla, že když má strom jedlé plody (jabloň, hrušeň, lískáč…), tak má jedlý větvičky. Nejměkčí se mi zdál právě lískáč. Používala jsem ho stejně, jako se má používat Yoni nebo Siwak.

A někdy před Vánoci jsem si řekla, že zkusím i Siwak a jinou alternativu bambusového kartáčku - tady vyhrál ZeroWaste, také koupený na Econea. Takže sakum prásk, níže moje hodnocení.

Curanatura Bamboo - extra měkké bambusové štětinky: proč bambusové štětinky radši než nylonové je jasné. Extra měkký protože mám odkryté zubní krčky a občas mi krvácely dásně. V začátcích jeho používání jsem ještě jela na pastě Sensodyne. Prvních pár dní mi přišly štětinky tvrdší, než dosud používaný Curaprox 5460, ale ten jsem předtím dodělávala, tak byly fakt měkké. To se brzy podalo. Čištění bylo naprosto srovnatelné s Curaproxem a vydržel 3 měsíce, pak začaly štětinky vypadávat. Zubaři stejně radí kartáček po 3 měsících nejdéle vyměnit, že? Bamboo se mi dobře drží, je subtilnější. Vyrobeno na Slovensku, materiál sic dovezen z daleka, ale je pěstován v režimu BIO. Negativem tohoto kartáčku je, že pokud ho postavíte do kelímku, tak stékající vlhko a voda způsobí na konci rukojeti šlem a následně asi plíseň. Lze to ale ošetřit držátkem na stěnu nebo ho položit přes kelímek.

ZeroWaste Soft - tak tenhle kartáček má nylonové štětinky, ale měly by být v přírodě rozložitelné. Barva na rukojeti je eko, ale já si říkám, proč tam tu barvu vůbec mít… Kartáček vyrábí Polská firma v Číně, bambus by snad měl být ze stejných zdrojů jako u Curanatury. Musím ale říct, že nylonové štětinky mi moc nevyhovují, bambusové mi přijdou měkčí. Tenhle kartáček má trochu jinak řešenou hlavici, je užší a lépe se s ní pracuje, když se potřebujete soustředit na kroužení na horní a dolní řadě zubů zvlášť. Mám ale pocit, že tolik nevydrží, mám ho od 5. 12. 2016, jeden týden jsem používala Siwak, takže to je cca 5 týdnů a už jsou štětinky dost jeté. Taky mi úplně nesedí kulatá rukojeť, ale to bude asi hodně individuelní.

Na obrázku vlevo je Curanatura po 3 měsících. Vpravo ZeroWaste po 5 týdnech.

Siwak - na tohle asi čekáte, co? Takže jak to vidí Dorota? Pro mě rozporuplné… Čistí perfektně, to se musí nechat! Zuby jsou úplně hladké, jak vyleštěné. Já s ním mám ale problém, a ne jeden. Výroba v Pákistánu - proč ne, vlastně je to dobře, lepší než pěstovat mák, takže to je plus. Ale přišel zalitý v plastovém vakuovaném obalu. To je asi nutnost, aby nedegradoval, tedy plast bude nutná oběť za jinak zerowaste výrobek. Chuť mi moc nesedí - někdo říká, že mu chutná křenově a líbí se mu to, já moc křen nemusím… Ale je to jen lehce nepříjemné, dá se to. Rozkousaná část, kterou čistíte zuby, mi ale už po druhém čištění přišla tak jetá (hodně měkká), že jsem ji už musela odříznout. Nevím, jestli jsem měla extra měkkou větvičku, ale při takové spotřebě kartáček za 99,- Kč moc dlouho nevydrží. Tak jsem se snažila radši vydržet tu roztřepenost. Bohužel, protože nejsem motoricky moc zdatná a větvička je měkčí a bála jsem se, abych ji nezlomila, tak jsem měla fakt problém vyčistit s ním sedmičky a hlavně mojí jedinou osmičku. Mezizubní prostory mi přišlo, že nevyčistil vůbec, ale to bylo tou měkkostí vláken. Nevím, jestli to bylo mojí větvičkou, nebo jsou takové všechny? Co je pak taky drobné mínus, jsou nároky na skladování. Schválně jsem kartáček po týdnu používání zavřela do skleničky, za pár dní na něm byla plíseň. Je tedy třeba uchovávat ho skutečně podle pokynů dodavatele. Jo, přišlo mi s ním jako bonus plastové pouzdro - jako odměna za nákup - a já si přitom schválně objednávala kartáček holý. Co si ale myslím, že je tohle super alternativa na cestování a hlavně kempování.

Lísková větvička - tak takhle dobře vyčištěné zuby mám málokdy! Použila jsem ji stejně jako třeba Siwak - asi na šíři malíku odloupnete kúru, požvýkáte a pak čistíte. Opět problém se zadními zuby. Akorát, protože vlákna jsou tvrdší a větvička je tvrdší, tak se větvičkou více opřu o tváře a dostanu se dozadu lépe. Proto i lépe vyčistí mezizubní prostory. Proč ale nezůstanu u dlouhodobého používání je právě ta tvrdost, ničí mi to krčky. Jinak je to total low cost a  zero waste záležitost! A na cestu si ho ani nemusíte balit, stačí potkat keř či strom.

Asi je jasné, co budu používat dál - určitě Curanaturu. Na čištění mi vyhovuje nejvíce, používá ho i rodina. Zisk z prodeje jde bratom na Slovač (jinak víte, že jsem z půli Slověna, jo?), materiál sice putuje z dáli, ale finální výrobek je pak balen do papíru. A o dovolené zkusím zase větvičku. Místní. Ještě doplním informaci, že používám i jednosvazkový kartáček (zatím “drtím” svůj starý Curaprox, než seženu Swak) a mezizubní kartáček (dodělám zásobu z obrovského balíku, pak se budu muset vypravit asi do Berlína….).

A tady je, jak to s mými zuby bylo dál.