Kompostárium

Kompostárium jako slovo jsem asi použila první. Co je kompostárium? No něco jako terárium pro žížaly. Takže vlastně žížalárium…

A jak jsem k němu přišla? Na začátku byla otázka Kam s ním? Klasika…. Tedy v mém případě kam s bioodpadem. Denní vaření nebo pečení, ovoce, zelenina…. Uvědomovala jsem si, že většinu našeho směsného odpadu tvoří zbytky ovoce a zeleniny. Nejdřív jsem tedy začala zásobovat babiččin a dědečkův kompost na chatě. Vyžadovalo to ovšem, aby si každý pátek odpad vyzvedli, nebo jim ho dovézt. A problém nastal, když se kyblík naplnil již uprostřed týdne… a tekl….a smrděl. A zima, kdy se na chatu nejezdí. Začala jsem tedy zásobovat některé vybrané kolegyně. Holky, dodatečně sorry. Mít smradlavej, tekoucí balík v kanclu, pod oknem kanclu nebo v autě není žádné terno… Nikdo si sice nestěžoval, ale já vím svý….

V tu dobu už jsem na pinterestu narazila na DIY vermikompostérny a začala pátrat a propátrala se k Plastia.cz, Kokoza.cz a dalším stránkám. Ale pořád ještě jsem nebyla přesvědčená o tom, že si žížalí farmu pořídím. Nepřesvědčila mě ani předváděčka kompostéru během konference o ZeroWaste s Beou Johnson v Praze.

Trn mi z paty vytrhnul Městský obvod Ústí nad Labem - Severní Terasa, který instaloval pokusně po sídlišti Severní Terasa popelnice na bioodpad. Čili jediným problémem zůstalo na balík nezapomenout, vzít ho a cestou do práce si zajet na Terasu.

A pak jsem narazila na Vítka Brejchu, teda na jeho firmu Kompostuj s žížalou a pak už to bylo rychlý. Měla jsem kliku, že v té době zrovna Vítek vermikompostér od Plastie předváděl na workshopu v Ústí nad Labem, tudíž čichací i vizuální test mě přesvědčili, že to bude fungovat, na Vítka jsem se nalepila, vecpala se mu na další akci do Prahy a tadá….. 

A díky Tomášovi Mášovi Mašínovi (resp. jeho prodejně Delibutus Lokál) jsme  20. října 2016 slavnostně instalovali (zatím prázdného)  mazlika u nás doma :-)  O týden později, 28. října dorazila dávka žížal. A to příště.

A proč jsem teda vlastně nezůstala u vložení balíku do biopopelnice? Protože jsem taková…. Dost mě lákalo mít vlastní kompost, vlastní žížalí čaj, brala jsem to jako zajímavý pokus, výzvu. Prostě mě to nadchlo :-)