Less Mess

#zerowaste #sustainable #slowfashion etc.

...a pak si dáme oběd, jo?

Stravovat se máme pravidelně, to víme. Někdo je na tom ale tak, že v poledne MUSÍ něco sníst. Před tím je samozřejmě třeba dát si dopolední svačinku. A pak nevíte, kdy se vrátíte, takže potřebujete i odpolední svačinu... Takže prostě MUSÍTE dobře plánovat. Protože kdo bývá připraven, nebývá zaskočen. Proto Vám dnes Dorota poví, jak se chystá na vejlet.

Více »

Zuby stále drží

Ano, zuby mi stále nepadají. A dokonce už ani nemusím chodit na odstraňování pigmentu. No to jsou mi věci! Jak to dělám? Pokračujte ve čtení, drazí… O ústní údržbě a mých pokusech v této oblasti jsem psala již dříve zde. Dělám něco jinak? No, ani ne jinak, ale trošku jsem to vypilovala.

Více »

Příběh pizzy (skoro) bezobalové

V pátek je u nás doma k večeři pizza, přes to nejede vlak. Už několik let. Dokonce i když se druhý den stěhujete a máte komplet vyklizenou kuchyň, tak je pizza. Jen se objedná. Objednávali jsme teda celkem už dvakrát a jednou přivezli z města. Protože jinak se u nás pizza peče domácí. Ale začátek byl trochu jinej….

Více »

Po roce zpátky v kuchyni

Ne, vážně, vyskytuju se v kuchyni častěji. Ale před rokem a kouskem jsem začala měnit vybavení kuchyně na “ZeroWaste”. Co jsem za ten rok změnila? Co se osvědčilo a co ne? Čtěte dál…

Více »

Dneska nahlédneme

….Dorotě pod sukni. Jo, je to tak, sebrala jsem odvahu a rozhodla se světu poskytnout poučení o zero waste menstruaci. Tak jo, jdu na to.

Více »

Můj život na hraně

Ano, je to tak. Spousta věcí v mém životě se ocitá na hraně. Že by se snad Dorota dala na šikmou plochu? Nebojte, není to s ní až tak špatné. Jenom trochu víc dělala pořádek…

Více »

Dorota šila výbavu!

Jo, takovou tu klasickou výbavu do manželství, cejchy, prostěradla, utěrky, ubrusy… Tak to si Dorota nešila. Šila výbavu na nákupy...Švadleny asi omdlej, ale ať čtou klidně taky dál.

Více »

Zůstáváme v koupelně

Alespoň já dnes zůstanu v koupelně a dovolím si podělit se s Vámi o několik dalších postřehů ze světa hygieny. Už máme vyčištěné zuby, ošetřený obličej, tak se pustíme do vlasů a pustím si Vás trochu víc… k tělu.

Více »

První krůčky

Pamatujete si na ně? Asi ne... Ale možná si pamatujete první krůčky Vašich dětí, dětí kamarádů, dětí příbuzných. Nebo si možná pamatujete, jak jste se učili jezdit na kole. Na lyžích, na snowboardu,... A pamatujete si, jaké to bylo? Šlo Vám to hned? Ne? Trvalo to dlouho, nebo to bylo rychlé? Kdo Vás to učil? Že sami? Každý si na tyhle otázky odpovíme jinak. A také každý se jinak dopracujeme ke všem dalším dovednostem, které nás během život obohatí a rozšíří náš prostor, dosah našeho působení. Ano, směřuji teď k tomu VAŠEMU KONKRÉTNÍMU zerowaste životnímu stylu.

Více »

A maluješ se ještě?

Jo, proč bych to nedělala? Dorota je pleti bledé, očí světlých, řas nevýrazných! Líčení proto potřebuje nezbytně nutně. Bez něj z domu nevychází. Jestli si s tím poradila v duchu eko-bio-zero? Posuďte sami…

Více »

Keep smiling, darling!

Smějte se, usmívejte se, řehtejte se, tlemte se! Klidně i bez zubů, se zubama takovýma nebo makovýma. Kdybyste ten mák ale chtěli ze zubů vyčistit, použijte kartáček na zuby! Že ho máte? Fajn! A nechtěli byste jinej? Třeba větvičkovej? No tak čtěte, třeba Vám Dorota poradí…

Více »

Go shopping!

Ženský milujou nákupy. Se říká. No já nevim, ale já teda ne. Ale musím říct, že poslední dobou mi přináší radost každý “udržitelný” nákup. Jak to ale dělám? Obecně se řídím systémem otázek, které vycházejí ze ZeroWasterova patera…

Více »

Soap opera

Není to opera, je to souboj! Když jsem před časem hledala vhodné mýdlo na praní a čištění do domácnosti, základními požadavky byly: bez nebo s papírovým obalem, raději rostlinného složení, žádné hnusné chemikálie, made in čr, nebo evropa. A kvalita, teda. Vyhrálo to čistě rostlinné mýdlo italské firmy Winnis, mýdlo marseilleského typu. Cena je sice vyšší, ale splňuje mé požadavky výše uvedené. A kvalita se osvědčila. Samozřejmě jsem při výběru pomýšlela i na českou, ba co více, ústeckou! klasiku - mýdlo s jelenem.

Více »

Co bylo a co z toho zbylo

Jak jsem se vypořádala s organickým odpadem jsem už zmínila v žížalích příspěvcích. Objem tohoto odpadu, generovaný čtyřčlennou rodinou, je skutečně značný. Činí cca ¾ dosavadního směsného odpadu. Je to hodně? Na konferenci Bezobalu o Zero Waste v červnu 2016 předváděla kokoza.cz i vermikompostér Plastia. To je ten, co mám doma, btw. Neváhala jsem a vypravila se do středu dění s otázkou na kapacitu kompostéru. Zvládne kompostér náš týdenní bioodpad o objemu cca 10l?

Více »

Nejen o Vánocích

Víte, nejsem žádná divoženka z lesa. Jsem vesměs pohodlná a zhýčkaná. Mám ráda jednoduché věci, mám ráda svůj volný čas a pohodlí. Žádné složitosti, komplikovanosti, diskomfort a tak. Mám ráda dobré kafíčko, teplou sprchu, cestování, koncerty a tak vůbec. Možná jsem dokonce kavárenský povaleč? A právě to znamená, že se nehodlám zabývat žádnými složitostmi ani v…. No však víte, v tom ZeroWaste…. A už vůbec ne o svátcích!

Více »

Fortnightly plastic footprint - 2

Dnes se hrabu v koši. Je tady konec výzvy Anity Horan, která spočívá ve sledování plastového odpadu za dva týdny. Výsledky je třeba podrobit kritické analýze a vyvodit patřičné závěry, takže začínáme.

Více »

My fortnightly plastic footprint

Tenhle článek je reakcí na výzvu Anity Horan - “bojovnice proti plastům”, je proto v angličtině, myslím, že to dáte. Výzva má za cíl snížit objem plastového odpadu, a tady je analýza našeho plastového koše po prvním týdnu výzvy.

Více »

ZeroWaste začátek - třeba v kuchyni

Pojem ZeroWaste jsem poprvé zaregistrovala na jaře roku 2016. Při prohlížení Pinterestu jsem narazila na odkaz na video ikony celosvětového hnutí ZeroWaste, Bey Johnson. Nechápala jsem, že ta sklenice na začátku videa je opravdu veškerý roční odpad čtyřčlenné rodiny a k tomu ještě americké rodiny. Zvědavost mě dováděla k dalším a dalším blogerům, “zerowasterům” a tak vůbec. Když jsem zaregistrovala, že v červnu 2016 bude sama Bea v Praze, bylo mi naprosto jasné, že tam prostě musím být taky :-)

Více »