Můj život na hraně

Ano, je to tak. Spousta věcí v mém životě se ocitá na hraně. Že by se snad Dorota dala na šikmou plochu? Nebojte, není to s ní až tak špatné. Jenom trochu víc dělala pořádek…

Tak to není žádným tajemstvím, že potřebuju mít uklizeno. Ale hlavně potřebuju poŘÁDek. Mít věci na místě, srovnaný, energie musí volně plynout. Mám to tak už dlouho. A co mi v tom hodně pomohlo, je knížka, kterou napsala sympatická, drobná dívka jménem Marie Kondo.

 

Ta vyvinula koncept zvaný KonMari, který se šíří po celém světě, má spoustu následovníků, napodobitelů, příznivců a obdivovatelů. Jsem jedním z nich. Říkám Vám, nebýt semináře KonMari ve Státech, jsem už jednou z poradkyň! Ten český název její nejslavnější knihy - Zázračný úklid - cílí na uspořádání věcí, prostoru a vlastně i svého vlastního já ve Vašem domově. Kdo chce, knížku doporučuji, je k zapůjčení v knihovnách. Ale dnes to nebude povídání o konceptu, jako takovém, k tomu nejsem povolána (třeba jen zatím?), ale o praktických věcech, které my doma aplikujeme. Musím ale zmínit pro mě tu nejzásadnější myšlenku - věcí mám jen tolik, kolik potřebuji a vážím si jich.

  

Nejčastěji se koncept KonMari uplatňuje při ukládání oděvů. Hlavní zásadou je věci neskládat na sebe, ale stavět je, nebo raději věšet. Osobně máme takhle s panem Maškem uspořádaný celý šatník, včetně věcí sezónních, která uchováváme ve velkých zásuvkách pod postelemi. Oblečení, které nevěšíte na ramínko by mělo být složené tak, že je schopno ležet - či spíše stát - samo. Tímto způsobem dosáhnete toho, že všechny své oděvy máte stále na očích a nejsou to chudinky zmačkaný vespodu klasických “komínků”. Proto manžel říká metodě KomNary - Komínky Naruby :-)

   

Pokud budete šikovní a oblečení máte tak akorát, tak je opravdu stačí postavit. Ale pokud máte dlouhé řady třeba triček, která “sbíráte” již několik let, využijete určitě různé krabice či boxy. Na fotkách vidíte, jak jsme si s tím poradili my. V rámci našeho zerowaste života jsme použili různé krabice z marketu (no jo no, z lidlu…). Způsoby skládání podle této metody jsou ke shlédnutí na mnoha videích na youtube.com. Možná časem natočím i video, jak které věci skládám já - třeba pyžama skládám “tričko do kalhot” nebo sportovní kalhoty točím do ruliček (to je vidět na jedné z fotek), atd.

Jinak tuto metodu můžete aplikovat u všeho - určitě třeba v kuchyni, já zde sdílím typy na uložení pánví, poklic a prkýnek, které skladuji v držáku z ikea.cz (je to vidět na fotce s kuchyňskými prkénky). Víčka od různých mís a misek zase v ikeáckém organizéru do zásuvek, několika jsem vyrobila vlastní držák z papírové krabičky.

   

“Na stojáka” můžete uspořádat i další věci, jako tašky, taštičky, fantazii a hlavně kreativitě se meze nekladou.

 

Dalším vlastním “výrobkem” jsou krabice na různé papíry, umělecké výtvory atp. Ty jsem vyrobila z 2 nebo 3 krabic od křupek, prostě odstraníte jednu bočnici a dvě krabice slepíte k sobě. V případě té zadní krabice jsem použila tři krabice, prostřední jsem zbavila bočnic úplně a olepila jsem ji letáky z lidlu. A poslední taková drobnost - šanony je někdy lepší položit na ten nejdelší hřbet - máte tak snadný přístup k tomu, co šanon obsahuje a nemusíte ho pořád vytahovat a složitě s ním manipulovat.