Soap opera

Není to opera, je to souboj! Když jsem před časem hledala vhodné mýdlo na praní a čištění do domácnosti, základními požadavky byly: bez nebo s papírovým obalem, raději rostlinného složení, žádné hnusné chemikálie, made in čr, nebo evropa. A kvalita, teda. Vyhrálo to čistě rostlinné mýdlo italské firmy Winnis, mýdlo marseilleského typu.

Cena je sice vyšší, ale splňuje mé požadavky výše uvedené. A kvalita se osvědčila. Samozřejmě jsem při výběru pomýšlela i na českou, ba co více, ústeckou! klasiku - mýdlo s jelenem. Ale odradil mě plastový obal a složka pojmenovaná “mýdlo”, což nevim co znamená konkrétně. A trochu se bojím, že to nebude čistě rostlinného původu, ba naopak, že by to mohlo běžet kolem ropy. To že se říká, že když Ústí smrdí, tak se vaří mejdlo z lidí, jsem v potaz nebrala...

 

  

Nedávno se ale na trhu objevilo mýdlo s jelenem v krásném papírovém obalu a já neodolala. Patriotismus zvítěžil nad nevědomostí (pořád nevím, co znamená ta složka “mýdlo”), ale nebyla by to Dorota, aby to trochu nezkomplikovala. Obě mýdla jsem podrobila dvěma zkouškám. Tou první byl tekutý čistič na obklady. Vydržela jsem to a obklady jsem nechala řádně zanést. V tomto testu zvítěžil winnis. Roztok je připraven pouze z rozmíchaných hoblinek, sprcháč jsem nastříkala, chvíli nechala působit a pak vyčistila houbičkou, spáry pak kartáčkem, přičemž jsem spray vždy přidávala dle potřeby. S winnis se čistily skoro samy…. Jelen více pění a vizuálně vypadal na vítěze, ale se špínou si tak dobře neporadil.

  

S realizací druhého testu jsem musela počkat, až budeme mít doma nějaké fakt špinavé bílé ponožky, no stalo se to už tento víkend! Z obou mýdel jsem si připravila lázeň (stejné množství mýdlových hoblinek, vody a tu o stejné teplotě) a do ní ponožky namočila, promáchala, nechala 15 minut namáčet, pak lehce přeprala a vymáchala.Výsledky jsem naštěstí zdokumentovala a můžete posoudit sami podle fotek. Je to 1:1.

   

Jaký je tedy výsledek? U mne jsou vítězi obě mýdla. Winnis vítězí čištěním sanity, více mi voní, je vegan. Mínusy jsou uhlíková stopa - dovoz z Itálie a malé plastové okénko na papírové krabičce. Jelen sice neobstál tak dobře u obkladů, ale vyrábí se v ČR (v Ústí jej vyrábí firma Schicht, s.r.o.), obal je pouze papírový. Navíc u něj mám pořád ten otazník u složení… A pokud jej nezjistím a nebude “eko”, tak zůstávám u Winnis i přes jeho vyšší cenu.