Zuby stále drží

Ano, zuby mi stále nepadají. A dokonce už ani nemusím chodit na odstraňování pigmentu. No to jsou mi věci! Jak to dělám? Pokračujte ve čtení, drazí… O ústní údržbě a mých pokusech v této oblasti jsem psala již dříve zde. Dělám něco jinak? No, ani ne jinak, ale trošku jsem to vypilovala.

Na každodenní čištění používám bambusový kartáček a domácí pastu. Kartáček je zakoupen na Econea a pasta je vyrobena z těchto ingrediencí:

  • 3 polévkové lžíce kokosového oleje
  • 1,5 polévkové lžíce jedlé sody
  • 1 lžíce xylitolu
  • 20 kapek éterického oleje

Kokosový olej nechám v teplé vodní lázni rozehřát, přidám sodu, xylitol a libovolný EO - většina lidí použije asi mátu, já mám nejraději do zubní pasty grapefruit. Xylitol se dá sehnat v papírovém sáčku od firmy Natural Jihlava. Vše se promíchá a nechá se ztuhnout, přitom pastu (v tuhle chvíli je to teda spíš tekutý olej) míchám, protože ty sypké složky mají tendenci se usazovat. Nebo můžete vše řádně promíchat až po ztuhnutí jen jednou. Pasta by se měla kvůli EO uchovávat mimo denní světlo nebo v tmavé skleničce. Pastu používám klasicky dvakrát denně. Bohužel jsem si zapomněla vést záznamy, jak dlouho mi vydrží tahle jedna dávka. Recept vychází z návodu Lauren Singer, jen přidávám ten xylitol, protože jinak mi pasta přijde hodně slaná (to je tou sodou).

Jednou za týden si pak zuby vyčístím zubním práškem. Na něj jsem návod získala na webu snapshotsofsimplicity.com. Prášek by se měl používat jako běžná zubní pasta, ale mně to drásá dásně. Takže ho používám jen jednou týdně s jednosvazkovým kartáčkem. Nasypu si trošku prášku do malinké mističky (víčka od skleničky třeba) a jednosvazkový kartáček nejdřív namočím a průběžně ho poťukám v prášku. Používám stále svůj starý Curaprox, protože jsem se ještě nedostala ke Swaku, který bych si chtěla pořídit. Na prášek budete potřebovat:

  • 2 polévkové lžíce bentonitového jílu
  • 2 polévkové lžíce jedlé sody
  • 2 polévkové lžíce xylitolu

Vše se promíchá. Jednoduchý. Prášek je třeba uchovávat dobře uzavřený, aby nezvlhl - ztuhl by příliš. I tak hodně ztvrdne, takže si vždycky na čištění trochu “naškrábu”. Nevím, zda je možné bentonitový jíl nahradit nějakou jinou složkou, nepátrala jsem po tom. Já ho na jaře 2016 objevila u firmy Soaphoria a mám ho ještě od té doby. Dcera ho občas použije do nějaké čistící DIY pleťové masky. Bentonit by měl zajišťovat přísun vápníku a dalších minerálů do zubu a zub zbavovat toxinů.

Nepoužívám žádnou zubní vodu, jen během zimních měsíců (ale víceméně nepravidelně, rozhodně ne každý den) si vykloktám šalvějovou tinkturou - používám Florsalmin. To dělám spíš kvůli desinfekci krku, protože mě často v krku bolí. Momentálně nepoužívám ani žádnou zubní nit, jen jednou za týden mezizubní kartáček (vždycky v neděli, když si čistím zuby tím bentonitovým práškem). Doufám, že až se dostanu (dokopu) k nákupu Swaku, tak si pořídím i tuhle nit.

K zubařce chodím pravidelně po půl roce, i na hygienu a stále si nikdo nestěžuje :-) O tom, jak se mi zlepšily dásně jsem psala ve čláku, na který je odkaz výše.