Zůstáváme v koupelně

Alespoň já dnes zůstanu v koupelně a dovolím si podělit se s Vámi o několik dalších postřehů ze světa hygieny. Už máme vyčištěné zuby, ošetřený obličej, tak se pustíme do vlasů a pustím si Vás trochu víc… k tělu.

Co se týče vlasů, Dorota má vlasy jemné, ultrajemné, ne moc husté. Prostě nejde o to nejlepší, čím kdy disponovala genetická výbava předků, ale nestěžuju si. Všechno mi to vynahrazuje barva, protože zatím jsem si vyrvala jen asi pět šedých vlasů. Super! Stran barvy - no, páchala jsem na sobě různé pokusy, včetně domácího melíru (to fakt nikdy, ale nikdy nedělejte). Až jsem nakonec skončila u svých přirozených vlasů. Ale poslední dobou jim pomáhám přírodní hennou, osvědčila se mi slovenská značka Soaphoria. Nepoužívám ji ani tak pro obarvení, ale spíš pro vyživení, proto dávám jen 25 g a naředím na dost řídkou pastu, kterou prostě rukama napatlám jako třeba masku, nebo balzám. Nemám trpělivost patlat si na vlasy hustou pastou pramen po pramenu.

Samozřejmě jsem dřív používala klasické přípravky - šampon, balzám (oplachovací), pěnové tužidlo, lak na vlasy. V roce 2014 mě ale začala ukrutně svědit hlava, což jsem přičítala (jakožto ekzematik) kosmetice. Takže první krok byl pořídit jinou - vybrala jsem si značku Alverde (šampon, balzám, tužidlo i lak). Svědění nepolevovalo, ale naštěstí byl brzy odhalen jeho zdroj. Cestou na dovolenou na Lipno s dalšími dvěma rodinami - já i děti jsme měly vši. Takže první cesta vedla do Českého Krumlova do lékárny, zakoupit to nejúčinnější (a nejdražší), co zcela jistě zabere. A pak jsem strávila první odpoledne i večer odvšivováním, praním, separací (prádla do igelitek a dětí od ostatních dětí). Dodatečně se ještě jednou omlouvám rodině K., která si od nás nějaký ten malý dáreček z dovolené odvezla. Nicméně ten nejlepší přípravek nezabral, vši s námi jely i domů. Pepíka jsem vzala mašinkou, já byla vcelku ready a s Aničkou jsme strávily několik (nekecám) hodin na balkoně se všiváčkem. Zbavit se hnid zabralo a jestli budete mít někdy vši, tak nevěřte, že hnidy zabijete. Nezabijete. Musíte je vyčesat. A už zpátky ke kosmetice.

Svědění hlavy tak nějak přestalo a pak se vracelo, ale vši za to už nemohly. Takže nějakou dobu jsem držela, odhodlávala se k metodě “no poo” - sodu mám, ocet mám, žitnou mouku mám. Jenže nějak jsem se neodhodlala. A krom laku na vlasy odbourala i tužidlo (i to  Alverde). Někdy začátkem roku 2016 jsem narazila v prodejně Havlíkovy přírodní apotéky na mýdlo na vlasy. Pan prodavač mi tvrdil, že ho sám používá a jaký má pěkný vlasy. Vlasy pěkný měl, to jo.
A zda nelhal ohledně toho mýdla už asi nezjistím, ale co jsem zjistila, že to mýdlo je super. Za stovku (bylo na akci) jsem si ho koupila. Od té doby mám teprve druhou kostku (mytí obden) a všem ho doporučuju. V zásobě mám levandulové od Naturinka, které jsem dostala jako dárek, tak uvidím jak funguje jiné. Ale minimálně si od něj slibuji, že trvající vůně levandule v mých vlasech nastolí stálou pohodu a klid v mé duši ;-)

A teď k tomu tělu. Ano, na začátku byly normální sprcháče, ale už pár let zpátky kupovaný v Německu. Výrobky určené pro německý trh jsou jiné (platí i pro další kosmetiku a drogerii). Pak jsem se nechala ukecat na Yves Rocher. Ale když jsem vloni zjistila, že lze mýdlem mýt vlasy, tak jsem si našla i mýdlo na tělo - zatím mi vyhovuje Verbena od Alverde (navíc je balené jen v papíru). Ale musím říct, že mýdlo nepoužívám denně.

Taky jsem se dřív musela pořád mazat, mám velice suchou kůži a bohužel jsem dost trpěla i na ekzémy. Opět řeknu, že změnu k lepšímu přičítám jak kosmetice, tak stravování. Dokonce mi  teď stačí (většinou i přes zimu) mazat se jen obden. Momentálně používám máslo, které je na fotce a je koupené v Itálii. Až ho dodělám, tak se poohlídnu u  Soaphoria, nebo na eshopu Nuspring.

A teď holení. Tak protože zerowaste, tak jsem zrušila pěnu na holení (ve spreji) už vloni. Úplně stačí mýdlo - to moje z Alverde je v pohodě. Zatím používám holítko Venus, měla jsem zásobu hlavic. Ale mám poslední. A umírá. Takže co teď. Na takovéty různé elektrické vychytávky, co Vám chlupy vyškubou, jsem srab. Elektrický holicí strojek mi přijde nepraktický - taky bojim a co když vypnou elektriku, že jo. Depilační krémy jsou podle mého sajrajt a past se bojim. Auvajs. No, nezbude, než přejít na zerowaste holítko. Hooodně se mi líbil Edwin Jagger, ale nechtělo se mi riskovat ty náklady. Naštěstí jsem se dobře vdala a báječní babiděda měli jeden klasický holicí strojek schovaný. Žiletky se naštěstí stále vyrábí. Tak teď zbývá už jen sebrat odvahu. Napíšu o tom někdy jindy, radši. Už takhle je to dlouhý čtení.

A pak ještě, aby Dorota nesmrděla. Asi možná deset let zpátky jsem začala zkoušet deodoranty bez hliníku. Bohužel, nic z toho u mě nefunguje. Ale docela dobrý bylo BoroTalco. Hodně mě lákal kamenec, který doporučuje třeba i Bea Johnson, jenže to je hliník. A to je téměř jistá smrt, víme. Tak jsem pátrala a dopátrala se k informaci, že molekuly hliníku jsou jak u přírodního kamence (kamenec draselný), tak i u konvenčních výrobků (kamenec amonný) tak veliké, že neprocházejí pokožkou. Způsobují to, že pot se nerozkládá a nezapáchá. Čili potit se asi budete stejně. Pokud je problém nadměrné pocení, tak bych zkusila řešit problém zdravovědně. Mně stačí tenhle kamenec a pouze výjimečně - zkouška, společenská akce, …. - použiju sprej bez hliníku (osvědčil se mi tenhle z Lidlu, lahvička pak poslouží pro domácí repelent nebo osvěžovač vzduchu).

Takže to je všechno, s čím si momentálně vystačím a dám vědět jak dopadlo oldfashionstyle holení. Kdybych se neozývala, tak asi hodně špatně...